15 mitów o wełnie Merino

Udostępnij:

Zapytaj swoich znajomych, czy mogą podać co najmniej trzy powody, dla których nie należy nosić wełny. Może gryźć, wymaga dużo więcej pracy i jest droga w pielęgnacji. Trzy? Jest też ciężka i staromodna, nie można jej prać ręcznie. Kto ma na to siłę? Przyjrzyjmy się wszystkim mitom na temat wełny merynosów i dowiedzmy się więcej. Mamy popcorn w rękach i ruszamy :)

1. Wełna merynosów gryzie

Absolutnie nie!!! Wełna Merino to jedno z najbardziej miękkich włókien na naszej planecie. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

2. Wełna Merino powoduje przegrzewanie się

Znów się mylisz! Wełna merino, podczas gdy syntetyki mogą być pasywne, jest aktywna. Jest również termoregulacyjna, co oznacza, że reaguje na zmiany temperatury ciała. Utrzymuje nasze ciała w cieple, gdy jest zimno, a uwalnia ciepło i wilgoć, gdy jest ciepło, dzięki czemu czujemy się komfortowo.

3. Wełna Merino nadaje się tylko na zimę.

To nieprawda!!! Jest to wełna techniczna, więc świetnie nadaje się na cieplejsze miesiące. Potrzebujesz odzieży, która oddycha podczas ciepłych dni. Oznacza to, że musi być w stanie wchłonąć pot, a następnie uwolnić go do atmosfery. Wełna merino jest najlepszą tkaniną do tego celu. Hydrofilowy rdzeń włókna wełny merynosów jest w stanie wchłonąć ciecz do 35% swojej wagi. Oznacza to, że jest o wiele bardziej skuteczny niż włókna sztuczne w usuwaniu potu, przenoszeniu go i wreszcie uwalnianiu w postaci pary wodnej. Wełna merynosów jest ciepłym i izolującym włóknem, które potrafi również zarządzać ciepłem i wilgocią.

4. Wełna Merino jest trudna do czyszczenia

Wełna Merino jest bardzo łatwa do czyszczenia. Pranie ręczne jest najlepszym sposobem na oczyszczenie włókna. Jednak technologia sprawiła, że ubrania z wełny merino można prać w pralce ze specjalnym programem, który jest przeznaczony do wełny i delikatnych tkanin. Dzięki kilku sztuczkom możesz cieszyć się ubraniami z wełny merynosów jeszcze przez wiele lat.

5. Wełna merynosów kurczy się w praniu

Wełna merynosów to tkanina, która idealnie pasuje do dzisiejszego, zabieganego stylu życia. Można ją prać w pralce, ale w niektórych przypadkach można ją suszyć w suszarce bębnowej. Zalecamy jednak suszenie jej w sposób naturalny, ponieważ jest to bardziej zrównoważone. Ubrania z wełny mogą być prane i suszone wiele razy. Wciąż zachowają swój kształt, kolor i dotyk.

6. Wełna Merino jest bardzo droga

Wełna to trwały materiał, który posłuży Ci przez wiele lat. Nie należy jej uważać za kosztowną. W ciągu ostatnich lat obserwujemy wzrost zakupów. Wiele osób decyduje się na zakup tańszych ubrań wykonanych z włókien sztucznych lub niskiej jakości włókien naturalnych lub syntetycznych. Takie ubrania po kilku praniach lepiej nadają się na śmietnik niż do szafy. Wełna merynosów pochodzi od owiec, które były hodowane przez pasterzy. Jest droższa, ale starcza na dłużej. Jest to długoterminowa inwestycja w Twoje życie i środowisko, która przyniesie Ci szczęście.

7. Wełna Merino nie nadaje się do stosowania w odzieży sportowej (tzw. active-wear).

Wełna Merino to świetny materiał do noszenia na zewnątrz lub podczas aktywności fizycznej. Wełna merynosów jest uniwersalnym materiałem, który może być używany do wszystkich rodzajów aktywności, od wędrówek po elitarnych sportowców. Włókna Merino są ciepłe i mogą być ratunkiem dla życia. Ich oddychalność jest również ogromną zaletą, ponieważ utrzymują temperaturę ciała, która jest optymalna dla komfortu i wydajności.

8. Wełna Merino zatrzymuje nieprzyjemne zapachy

Nic nie może być dalsze od rzeczywistości. Antybakteryjne właściwości wełny Merino pochłaniają wilgoć i redukują pot, co z kolei zmniejsza nieprzyjemny zapach.

9. Wełna Merino nie nadaje się do podróżowania

Nieprawda. Wełna merynosów jest elastyczna i może się szybko odbić po rozciągnięciu. Nawet jeśli ubranie z wełny merynosów zostanie uszkodzone, np. wepchnięte do torby, powieszenie go w wilgotnym środowisku (np. w łazience podczas brania prysznica) szybko usunie wszelkie zagniecenia.

10. Wełna Merino jest trudna w utrzymaniu/pielęgnacji

Wełna jest łatwa w utrzymaniu. Po pierwsze, wełny nie trzeba często prać. Dlaczego? Dlaczego. Zamiast prać całe ubranie, możesz usunąć drobne plamy wilgotną szmatką. Dzięki temu zarówno Ty, jak i środowisko zaoszczędzicie wodę, energię i pieniądze.

11. Wełna z merynosów jest bardzo ciężka.

Nie da się być bardziej prawdomównym. Merino jest lekka i idealna do podróży! Nie gniecie się, jak wspomnieliśmy wyżej. Jeśli tak się stanie, można go powiesić w wilgotnym miejscu i szybko odzyska swój kształt.

12. Wełna merynosów jest materiałem staromodnym

Czy aby na pewno? Dla nas to powrót do korzeni! Musimy inwestować w naturalne, wysokiej jakości ubrania, które przetrwają lata i będą miały minimalny wpływ na środowisko.

13. Wełna merynosów nie jest dostępna w nudnych kolorach

To w dużej mierze mit, że odzież z wełny jest nudna i nieciekawa. Chociaż rynek wełny był kiedyś przez wiele lat zdominowany przez naturalne kolory, dzisiejsze ubrania z wełny są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, które pozwalają nam wykorzystać je w wyjątkowy sposób.

14. Wełna z merynosów jest łatwopalna

Wełna Merino jest odporna na wysokie temperatury i nie można jej zapalić. Nawet jeśli się zapali, to po usunięciu płomienia samoistnie zgaśnie. Merynos nie przywiera do skóry i dlatego można go bezpiecznie spalić. Merino to świetna tkanina na pościel i jest używana w wielu mundurach strażackich.

15. Wełna w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania odpadów modowych

Każdego roku produkowana jest oszałamiająca liczba nowych ubrań, z których wiele wykonanych jest ze sztucznych materiałów, które nie ulegają biodegradacji. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Patagonię i Uniwersytet Kalifornijski wykazało, że jedno ubranie może wyprodukować tysiące maleńkich syntetycznych mikroplastików, jeśli zostanie wyprane. Te mikroplastiki trafiają do naszych dróg wodnych i zanieczyszczają nasze oceany i morza. Są one następnie zjadane przez ryby, a następnie trafiają do naszych ciał poprzez łańcuch pokarmowy. Naturalne włókna i materiały, takie jak wełna, łatwiej ulegają biodegradacji i stanowią mniejsze zagrożenie dla życia wodnego.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl