Wełna z alpaki: Co to jest? Jej właściwości? Jak ją prać?

Udostępnij:

Alpaki to urocze i inteligentne zwierzęta, które żyją w dużych grupach na wysokości od 3500 do 5000 metrów w Andach Peruwiańskich, w północnym Peru, północnej Boliwii i północnym Chile. Alpaki są łagodne, życzliwe i nie stanowią zagrożenia dla innych zwierząt. Alpaki są cenione za swoją wełnę od czasów Inków. Jest ona niezwykle miękka i ciepła, a także hipoalergiczna.

Czym jest wełna z alpaki?

Włókno z alpaki znane jest ze swojej lekkości, właściwości termicznych i wyjątkowego, jedwabistego dotyku. Jest delikatne i cienkie, więc należy traktować je z ostrożnością. Często łączy się ją z innymi naturalnymi włóknami, takimi jak jedwab, bawełna czy wełna owcza, aby nadać jej wytrzymałość. Dzięki temu powstają trwałe ubrania, które są równie ciepłe i miękkie, a także bardziej eleganckie. Alpaki to jedyne zwierzęta, które mogą produkować wełnę w różnych kolorach. Są to między innymi czysta biel, brązy, beże i czerń węglowa. Można wyróżnić 22 naturalne kolory. Nie zawiera lanoliny, więc nie jest uczulająca i nie powoduje reakcji alergicznych. Dzięki temu jest łatwo tolerowana przy bezpośrednim kontakcie ze skórą. Roczna produkcja wełny na jednego mieszkańca waha się od 2,5 kg dla kobiety do ponad 4 kg dla mężczyzny.

Huacaya & Suri: dwie odmiany hodowlane alpak

W górach Peru występują dwa rodzaje alpak. Suri jest rzadszą z nich. Jest nieco mniejsza od swoich bardziej popularnych kuzynów i ma jedwabiste, błyszczące włókna, które przypominają loki ołówka. Jego kolor waha się od bieli, przez wszystkie brązy, szarości, aż po najbardziej intensywną czerń. Cenną wełnę pozyskuje się ze strzyży raz w roku, w listopadzie i marcu. Wełna z alpaki Suri może być wykorzystywana w wysokiej jakości produktach, w których widać jak dobrze współgra ze światłem. Przędza z alpaki Suri jest delikatniejsza, gładsza i bardziej podobna do jedwabiu.

"Wełna Suri alpaca czuje się jak jedwab, ale jest gładsza i drobniejsza niż jedwab. "

Huacaya alpaca jest najpopularniejszą odmianą, na całym świecie występuje około 3 milionów osobników. Przędza z alpaki Huacaya jest prostopadła do skóry. Jest gęstsza od wełny owiec merynosów i ma podobną gęstość. Włókno z alpaki Huacaya jest podobne do werbli. Produkty z wełny Huacaya zachowają swój kształt przez długi czas dzięki naturalnej fali we włóknie alpaki. Wełna z alpaki Huacaya jest gęstsza, bardziej żylasta i elastyczna niż inne rodzaje.

"Przędza z alpaki Huacaya jest gęstsza i bardziej falista, a także bardziej elastyczna. "

Nie zapominajmy o "Cria", czyli małej Alpace, zwanej też baby alpaca, a pozyskiwanej z pierwszego strzyżenia. Jest niezwykle cenna ze względu na swoją wyjątkową delikatność. Średnica włókna w mikronach służy do określenia jego jakości. Włókna dobrej jakości mają średnicę od 18 do 25 mikronów.

Wełna z alpaki: jej właściwości, zalety i wady

Wełna z alpaki to wyjątkowy produkt, znany ze swojego ciepła, lekkości i jedwabistości. Jest to również:

 1. Oddychająca
 2. Termoregulacja, która chroni przed zimnem i dostosowuje się do temperatury ciała, jest bardzo skuteczna.
 3. Jest higroskopijna i przepuści wilgoć tylko wtedy, gdy wchłonie więcej niż 30% swojej masy. Dzięki temu zwiększa swoje właściwości termoizolacyjne.
 4. Jest hipoalergiczna, ponieważ nie zawiera lanoliny, która jest powszechnym tłuszczem w wełnie owczej i może powodować alergie skórne.
 5. Trwała, trzykrotnie mocniejsza od wełny owczej, pięciokrotnie cieplejsza i prawie tak miękka i trwała jak kaszmir (ok. 18-22 mikronów).
 6. Odzież z alpaki jest mocna i odporna na zużycie.
 7. Jest bardziej miękka niż bawełna i przyjemna w dotyku.
 8. Nie gryzie
 9. Nie pochłania zapachów
 10. Nie plami, jego naturalne olejki odpychają brud i kurz.
 11. posiada właściwości bakteriostatyczne

Wełna z alpaki ma wiele zalet, które mogą obniżyć jej wysoką cenę. Możliwe jest jednak obniżenie ceny poprzez zastosowanie przędzy o konstrukcji mieszanej, czyli mieszanki wełny alpaki i wełny owczej, bawełny lub wiskozy.

Gdzie powstaje wełna z alpaki?

Z wełny alpaki można wykonać różne rodzaje odzieży zimowej, w tym swetry, kurtki i płaszcze, a także poncho. Odzież z wełny alpaki jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, mężczyzn i kobiet. Wełna z alpaki może być również używana do produkcji koców i kołder.

Płaszcze z alpaki: Dlaczego warto i ile kosztują

Zalecamy, abyś zainwestował w naturalne tkaniny, takie jak wełna, kaszmir lub alpaka, jeśli rozważasz zmianę swojego jesienno-zimowego płaszcza. Płaszcz z wełny alpaki ochroni Cię przed zimnem ze względu na wszystkie wymienione właściwości. Będzie lekki, trwały i miękki. Może służyć przez wiele lat, jeśli będziesz o niego dobrze dbać. Rozumiemy, jak ważne jest, aby wybrany przez Ciebie płaszcz z alpaki był prawidłowo dopasowany do Twojego ciała. W naszym sklepie możesz zamówić płaszcz na miarę, który będzie dopasowany do Twoich wymiarów. Zobacz naszą ofertę i koszt płaszcza w zakładce - Szyty na miarę.

Jak dbać o odzież z alpaki

W rzeczywistości odzież z alpaki może przetrwać dziesiątki lat, jeśli jest odpowiednio przechowywana.

Jak prać ubrania z alpaki?

 1. Dodaj niewielką ilość łagodnego detergentu (takiego szamponu dla niemowląt lub łagodnego mydła) do czystej miski.
 2. Unikaj używania gorącej wody lub dwóch różnych temperatur wody: spowodowałoby to szok termiczny dla włókien, co doprowadziłoby do ich sklejenia.
 3. Unikaj stosowania środków zmiękczających tkaniny lub wybielaczy, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie włókien.
 4. Pozwól, aby ubranie namoczyło się przez około 3-5 minut, a następnie delikatnie wyciśnij.
 5. Unikaj skręcania, wyżymania lub pocierania, ponieważ może to spowodować uczucie.
 6. Możesz zauważyć niewielkie zmiany w kolorze, jeśli farbowałeś ubrania. Dzieje się tak dlatego, że włókno alpaki bardzo dobrze absorbuje barwniki, więc powinno to nastąpić dopiero po pierwszym praniu.
 7. Wypłucz ubranie dwukrotnie zimną, czystą wodą. Wycisnąć nadmiar wody. Ostrożnie obchodź się z ubraniem, aby uniknąć zagnieceń.

Jak suszyć ubrania z alpaki?

 1. Umieść ubranie z alpaki na dwóch ręcznikach i delikatnie zwiń.
 2. Najlepiej jest powiesić ubranie na płasko. Zamiast tego pozwól mu wyschnąć w bezpośrednim świetle słonecznym i cieple. Możesz spryskać odzież żelazkiem, jeśli jest pomarszczona po suszeniu.

Jak przechowywać odzież z alpaki?

Mole i inne szkodniki są największymi wrogami odzieży z alpaki. Mogą ją zaatakować, gdy leży w magazynie, czekając na kolejny chłodny sezon. Co je przyciąga? Plamy oleju to pierwsza rzecz, która je przyciąga. Zanim przechowasz swoje ubrania z alpaki na lato, upewnij się, że wyprałeś je zgodnie z powyższą instrukcją. Możemy chronić nasze ubrania z alpaki przed szkodnikami, takimi jak mole i inne owady, przechowując je w cedrowych pudełkach lub hiszpańskich kulach cedrowych. Zadbaj również o ruch powietrza wokół ubrań. Nie przechowuj ubrań z alpaki wewnątrz plastikowych pudełek.

Ciekawostki o alpakach

Co to jest alpaka?

Vicugna Pacos, alpaka, to ssak przeżuwający, który jest bardzo podobny do Vicuny. Pochodzi z Ameryki Południowej. Jest spokrewniona z lamą (do której wykazuje bliskie podobieństwo), wielbłądem i dromaderem, z których wszystkie są członkami rodziny wielbłądowatych. Alpaka odnosi się również do wełny wytwarzanej z runa tego zwierzęcia. Jest to cenne włókno naturalne, które jakością przewyższa słynną wełnę merynosów (wełnę owczą) i jest uważane za jeszcze bardziej wartościowe niż kaszmir.

Czy alpaki są większe czy mniejsze od lam?

Alpaki należą do tej samej rodziny co lamy i guanako, dlatego są tak cenne. Alpaki zostały wyhodowane jako zwierzęta produkujące wełnę, a nie jako zwierzęta robocze jak lamy.

Czy alpaki plują?

Alpaki, w przeciwieństwie do lam i lamek, plują bardzo mało i tylko w sytuacji ekstremalnego nacisku.

Czy alpaki można kupić również jako zwierzęta domowe?

Alpaki świetnie nadają się do terapii z dziećmi i można je kupić do hodowli lub jako zwierzęta domowe. Najlepiej nie kupować jednej alpaki niezależnie od swoich zamiarów. Zwierzę, które przyzwyczaiło się do życia z grupą zwierząt, będzie się lepiej czuło w samotności.

Jakie są imiona dla alpak dziecięcych?

Cria to niemowlęce alpaki. Okres ciąży trwa około 11 miesięcy. Oznacza to, że każdego roku może urodzić się tylko jedna alpaka. Narodziny bliźniaków są rzadkie i niezwykle skomplikowane zarówno dla młodych, jak i dla samicy. Samica jest gotowa do ponownego krycia około 10/15 dni po porodzie. Alpaki nie mają "okresu rui" jak inne zwierzęta. Są one indukowane do owulacji.

Jak długo żyje alpaka?

Średnia długość życia alpaki wynosi około 20 lat.

Jakie są różne nazwy dla alpaki?

Cria to narodziny alpaki do momentu odsadzenia od mleka matki. Od 6 do 12 miesiąca życia alpaka nazywa się Tui.

Czy alpaki są niebezpieczne?

Nie. Alpaki mają tendencję do dominacji w stadzie, ale są uległe wobec ludzi. Nie gryzą, a ich zęby nie są ostre. Nie posiadają kopyt, ale mają opuszki. Te cechy sprawiają, że są bezpieczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Jak wygląda i jak się czuje alpaka?

Z wyglądu alpaka jest bardzo podobna do owcy. Jest jednak większej postury i ma dłuższą szyję. Według strony Wikipedii, alpaka ma około 90 cm wysokości w kłębie i waży 75 kg.

Co odróżnia lamę od alpaki?

 1. Alpaki mają uszy podobne do owczych, ale mają krótsze ucho w kształcie włóczni. Lamy mają dłuższe uszy w kształcie banana.
 2. Lama stoi o 1,5 metra wyższa od alpaki. Alpaki ważą zazwyczaj 75 kg, natomiast lamy mogą ważyć nawet 180 kg. Ramiona przeciętnej alpaki mierzą od 34 do 36 cm, natomiast lamy od 42 do 46 cm.
 3. Kufa: Lamy mają dłuższy pysk niż alpaki. Alpaki mają bardziej zaokrąglony pysk. Wełna: Alpaka ma wełnę jednowarstwową, natomiast lama ma wełnę dwuwarstwową.
 4. Przeznaczenie: Alpaki są hodowane na włókna od ponad 5000 lat (a w Peru na mięso), natomiast lamy są hodowane w tym samym czasie jako zwierzęta juczne i mięsne.
 5. Runo: Alpaka produkuje delikatniejsze włókno niż lama domowa. Alpaka produkuje więcej runa niż jej większy odpowiednik i ma szerszą gamę kolorów. Lamy mają zwykle mniej włosów na głowie i pyskach niż alpaki.
 6. Temperament: Alpaki są zwierzętami stadnymi, natomiast lamy mogą być bardziej niezależne. Alpaki są również bardziej płochliwe i tolerancyjne niż lamy. Często są wykorzystywane do pilnowania alpak, owiec i innych małych zwierząt gospodarskich. Lamy mogą być również uparte i agresywne.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl

Warte uwagi

Moda na wiosnę: Modne płaszcze

Jeśli szukasz wiosennego płaszcza z dużą dozą mody, nie szukaj dalej niż nasycone odcienie, zaokrąglone ramiona i abstrakcyjne wzory. Projektanci znanych marek porzucają w tym sezonie...

Sekcje portalu