Mohair: Otulająca wełna z kóz angorskich

Udostępnij:

Czym jest moher? I jakie ma właściwości? Czy jest miękki w dotyku? Jak należy o niego dbać? Czy po praniu trzeba go prasować? Ten artykuł wyjaśni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o wełnie, która wielu osobom kojarzy się z moherowymi beretami.

Co to jest moher?

Mohair (wymowa angielska: mohair) można opisać jako lekkie, ciepłe włókno, które ma jedwabisty połysk. Tkaniny z moheru były w przeszłości drogie ze względu na trudności w pozyskaniu surowca. Jest łatwy do farbowania i polerowania. Można z niego wykonać szaliki, swetry i nakrycia głowy, takie jak moherowe berety.

Uważa się, że moher pochodzi z Tybetu, gdzie po raz pierwszy odkryto gatunek kozy angorskiej. Ta niezwykle delikatna wełna była pozyskiwana w Tybecie przez wiele lat.

Z moheru, w zależności od jego grubości, wykonuje się swetry i dodatki, takie jak szaliki i czapki. Do dywanów i odzieży wierzchniej preferowane są grubsze włókna. Młoda wełna kozia jest niezwykle miękka i może być używana do produkcji odzieży. Włókna pochodzące od dorosłych są bardziej sztywne i są wykorzystywane np. w produkcji dywanów.

Włókna moheru mają strukturę przypominającą ludzkie włosy. Wełna ta jest często wykorzystywana w tworzeniu zabawek, takich jak lalki z włosami.

Z czego produkowany jest moher?

Z jakiego zwierzęcia bierze się moher? Wełna ta powstaje z sierści owiec rasy Angora. Zwierzęta te hodowane są w Afryce Południowej, Turcji i Stanach Zjednoczonych. Przędza powstaje z kóz Angora strzyżonych dwa razy w roku kalendarzowym.

Jakie właściwości posiada?

Grube włókna tej tkaniny zapewniają doskonałą izolację i trwałość. Dlatego moherowy sweter można nosić zarówno latem, jak i zimą. Zimą będzie zapewniał ciepło. Będzie również wchłaniał wilgoć i pozostawał chłodny w kontakcie z rozgrzaną skórą w ciepłe dni.

Moher łatwo się farbuje, dlatego producenci odzieży mogą tworzyć najróżniejsze kombinacje kolorystyczne moherowych ubrań. Tkaniny moherowe są miękkie, puszyste i łatwe do prania. Tkaniny moherowe mają jedną wadę. Nie jest mieszany z żadną inną wełną ani tkaniną, więc bardzo łatwo go wyczuć i zmechacić. Ten rodzaj wełny jest używany przede wszystkim jako dodatek do innych rodzajów wełny (pięć do dziesięciu procent).

Czy moher jest włochaty?

Prawdziwe mohery nie gryzą. W dotyku jest miękki i przyjemny.

Dodaj do swojego płaszcza wełnę z owiec angorskich. Co sprawia, że jest ona inna?

Płaszcze wełniane mogą być różne. Czym charakteryzuje się ten, który ma dodaną wełnę z kóz angorskich? Moher ma większy połysk niż kaszmir. Płaszcze moherowe są lekkie i miękkie w dotyku. Bardzo dobrze chronią też przed zimnem.

Jak prać i prasować mohery

PRANIE Moher należy prać ręcznie w ciepłej wodzie, używając delikatnych, wełnianych płynów.

PRASOWANIE Proces prasowania różni się w zależności od ilości moheru w odzieży i pozostałego składu odzieży. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na każdej metce produktu.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl