Kaszmir: Co to jest? Jakie ma właściwości? Jak go prać i jak o niego dbać?

Udostępnij:

Kaszmir to cenione włókno naturalne, które ma starożytne pochodzenie. Według legendy Rzymianie nosili szaliki wykonane z kaszmiru w czasach Juliusza Cezara. Te elementy odzieży, które były niezwykle rzadkie i kosztowne, były oznaką bardzo wysokiego statusu społecznego. Te wspaniałe materiały stały się bardziej powszechne w Europie, zwłaszcza we Francji, po kampanii egipskiej Napoleona Bonaparte w 1792 roku, kiedy to armia francuska zmierzyła się z turecką armią Mameluków. Tureccy oficerowie nosili w swoim stroju luksusowy trójkątny szal z cienkiego kaszmiru zwany "boteh". Szale te zostały spopularyzowane w połowie XIX wieku przez Eugenię Bonaparte (żonę Napoleona III) i angielską królową Wiktorię, które importowały do Europy cenne szale wykonane z "pashminy", czyli wełny, za pośrednictwem Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Co to jest kaszmir?

Włókna kaszmirowe powstają z runa określonego gatunku kóz, zwanych również kozami kaszmirskimi (kaszmir gos), a hodowane są w ekstremalnych warunkach (temperatury od -50C do +40S). Jednak najwyższej jakości i najcenniejszy kaszmir pochodzi z wyżyny Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Według międzynarodowych standardów, średnica włókien wynosi od 11-18u. Jest to kontrast z 22 mikronami w przypadku najdelikatniejszej wełny używanej w firmach tekstylnych. Mongolia Zewnętrzna, na północ i południe od pustyni Gobi, produkuje "brązowe włókna", natomiast Mongolia Wewnętrzna, na jej południu, produkuje bardziej wyrafinowane, "białe" włókna. Dwie warstwy runa służą kozom kaszmirskim do ochrony przed trudnymi warunkami klimatycznymi. Górna warstwa jest gruba, a druga znajduje się bliżej ciała. Ta warstwa nazywana jest "underfleece" i składa się z krótkiego, cienkiego i bardzo ciepłego puchu.

Pasterze najpierw wycinają nożyczkami zewnętrzną warstwę sierści kozy. Następnie za pomocą specjalnych grzebieni z długimi, ostrymi zębami zbierają delikatniejsze warstwy. Dwie warstwy włókien kozy zostają rozdzielone, a właściwy kaszmir to tylko podszerstek.

"Wewnętrzna warstwa ochronna zwierzęcia, która jest krótka i bardzo ciepła i nazywana jest podszerstkiem, daje jedne z najcenniejszych, najbardziej miękkich i najdelikatniejszych włókien. Najlepszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości włókien jest czesanie obszaru poniżej szyi. "

Każda koza produkuje rocznie od 180 do 400 gramów wełny. Od lat najlepszymi przetwórcami kaszmiru są Włochy i Szkocja.

Kaszmir: Jego właściwości, zalety i wady

Kaszmir jest cenną tkaniną ze względu na swoje liczne właściwości, w tym:

  • Jest 10 razy bardziej ciepły i lżejszy niż wełna owcza
  • Miękkość kaszmiru w kontakcie ze skórą jest bardzo delikatna
  • Termoregulacja sprawia, że nadaje się zarówno na ciepłe jak i zimne pory roku/li>.
  • Dzięki swojej higroskopijności pochłania wilgoć i pot.
  • Włókno kaszmirowe wyróżnia się brakiem lanoliny. Dzięki temu jest hipoalergiczne i antybakteryjne.
  • Anti-static nie przyciąga pól elektromagnetycznych i elektrostatycznych, a tym samym kurzu
  • Podobnie jak woda, włókna reagują na zwilżenie rozluźniając się.
  • Filce są tańsze niż wełna owcza
  • Nie gryzie
  • Nie pochłania zapachów

Charakteryzuje się również zdolnością do dobrego trzymania koloru i różnorodnością barw (co najwyżej 7 od białych po brązowe, szare i czerwonawe). Do jej negatywnych cech należy zaliczyć możliwy pilling oraz trwałość. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja tej tkaniny.

Co odróżnia kaszmir od wełny?

  • Delikatność włókien: Włókna kaszmiru mają średnicę średnio 14-16 mikronów. Z kolei wełna merynosów ma średnicę 19-20 mikronów.
  • Miękkość kaszmiru sprawia, że jest on jedwabisty i aksamitny. Daje skórze uczucie komfortu i miękkości.
  • Kaszmir jest 10 razy bardziej ciepły niż wełna, ponieważ ma większą zdolność izolacyjną. Można go nosić w cieplejszych miesiącach, ponieważ jest niezwykle izolujący i chroni ciało przed ekstremalnym ciepłem.

Gdzie stosowany jest kaszmir

Kaszmir najczęściej wykorzystywany jest do produkcji swetrów i bluzek, płaszczy i kurtek, żakietów, poncho. Można z niego również uszyć sukienki, spódnice czy koszule. Odzież z kaszmiru jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych: kobiet, mężczyzn i dzieci.

Kaszmirowe płaszcze: Dlaczego warto i ile są warte

Zalecamy wybór modeli z kaszmirem jako główną tkaniną, jeśli rozważasz zakup nowego płaszcza. Płaszcz ze 100% kaszmiru jest jedną z opcji. Będzie elegancki, ciepły i luksusowy, ale może być niezbyt trwały i drogi. Takie modele najlepiej zarezerwować na specjalne okazje. Jeśli chcesz mieć płaszcz, który będzie służył przez wiele lat, polecamy mieszankę wełny owczej lub jagnięcej z kaszmirem. Zachowa ona te same cenne właściwości co wełna, ale będzie służyć dłużej, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Najnowszą kolekcję płaszczy wełnianych z kaszmirem znajdziesz w naszej zakładce - Płaszcze. Produkt możesz spersonalizować, klikając w zakładkę - Personalizuj płaszcz.

Jak dbać o kaszmirowe ubrania

Ubrania kaszmirowe nie powinny być noszone dłużej niż 24 godziny pomiędzy kolejnymi noszeniami. Zapewni to, że pozostaną one niezmienione.

Pilling to zjawisko, w wyniku którego na włóknach mogą tworzyć się małe, nieregularne kulki powstałe w wyniku tarcia. Nie należy tego traktować jako oznakę złej jakości kaszmiru, lecz jako naturalną konsekwencję. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja może temu zapobiec.

Kaszmirowa odzież nie boi się wody. Choć pranie swetrów i szali kaszmirowych co jakiś czas nie niszczy ich włókien, lepiej zachować drobne środki ostrożności. Klimat, w którym żyje koza kaszmirska jest bardzo gorący, z wysokimi temperaturami w nocy. Naturalne włókno ewoluowało w kierunku hydrofilnym, co oznacza, że kaszmirowa odzież może być odnawiana po każdym praniu.

Jak prać ubrania z kaszmiru?

  1. Odzież kaszmirową można prać ręcznie lub powierzyć to zadanie w ręce profesjonalistów
  2. Odzież z kaszmiru należy zawsze moczyć w zimnie, a najlepiej wywrócić na lewą stronę.
  3. Do wody należy dodać łagodny środek piorący, a następnie delikatnie oklepać to miejsce, tak jakbyśmy wykonywali delikatny masaż.
  4. Plamy można usunąć, delikatnie pocierając ubranie z detergentem (bądź delikatny).
  5. Wypłukać tkaninę w zimnej wodzie. Delikatnie wyprasować tkaninę, nie skręcając jej.
  6. Nie należy stosować wybielaczy
  7. Odradzamy również stosowanie środków zmiękczających, nawet do delikatnych tkanin, takich jak jedwab i wełna, ponieważ obciążają one włókna.
  8. Ubrania z kaszmiru nie powinny być pozostawione w wodzie dłużej niż 15 minut.
  9. Unikać skręcania, wyżymania i pocierania, ponieważ może to prowadzić do powstawania pillingu
  10. Kaszmirowe ubrania farbowane mogą stracić trochę koloru po praniu, ale dobrze wchłaniają barwniki, więc nie powinno się to zdarzyć przy pierwszym praniu.

Jak suszyć kaszmirowe ubrania?

  1. Po płukaniu umieść ubranie między dwoma ręcznikami i delikatnie dociśnij, aby usunąć nadmiar wody.
  2. Suszyć odzież na płaskiej powierzchni, z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub źródeł ciepła.
  3. Ubrania, które są pomarszczone po suszeniu, można wyprasować za pomocą pionowego żelazka parowego. Odwróć ubranie i umieść żelazko w odległości co najmniej 5 cm od tkaniny. Możesz też umieścić bawełnianą ściereczkę pomiędzy tkaniną a żelazkiem. Zawsze używaj niskiej temperatury.
  4. Przed złożeniem ubrania, pozwól mu ostygnąć.

Jak przechowywać odzież kaszmirową

Kaszmir to delikatna, szlachetna tkanina, którą najlepiej przechowywać w najlepszych warunkach. Zaleca się umieszczenie bibuły wewnątrz swetrów lub płaszczy i złożenie jej. Dzięki temu tkanina nie będzie narażona na zniszczenie przez wilgoć.

Odzież z kaszmiru należy zawsze prać po jednym sezonie noszenia. Aby odstraszyć mole od ubrań, można użyć suszonej lawendy lub innych domowych środków.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl