Jaka jest różnica między wełną dziewiczą a wełną jagnięcą?

Udostępnij:

Wełna to nie to samo co wełna. Podczas gdy wełna jest popularnym naturalnym materiałem na ciepłe ubrania, wiele osób nie wie, że istnieją różne rodzaje. Wełna dziewicza jest jedną z najlepszych. Czym jest wełna dziewicza?

Co to jest wełna dziewicza?

Jest to rodzaj wełny owczej. Jest bardziej miękka od zwykłej wełny i lżejsza od zwykłej wełny. Dlaczego? Dlatego, że jest pozyskiwana z pierwszego, a więc dziewiczego strzyżenia jagniąt lub młodych owiec. Jest niezwykle miękka, delikatna i trwała, co czyni ją włóknem najwyższej jakości. Jest też lżejsza od zwykłej wełny.

Wełna dziewicza to wełna jagnięca?

Inne nazwy wełny dziewiczej obejmują wełnę jagnięcą. Ten rodzaj włókna jest również znany jako "virgin wool" lub "lambswool" w języku angielskim. Wełna dziewicza może być zdefiniowana jako włókno z młodych owiec lub wełna, która nigdy wcześniej nie była używana lub przetwarzana.

Jakie właściwości posiada wełna dziewicza?

Wełna dziewicza ma wiele właściwości, więc próżno szukać czegoś, co się nie podoba. Po pierwsze, izolacja termiczna! Tkanina wykonana z wełny młodych jagniąt jest termoizolacyjna! Po drugie, termoregulacja. Po trzecie - termoregulacja. Wełniane swetry, kurtki i płaszcze z wełny dziewiczej doskonale chronią przed wahaniami temperatury. Na tym nie koniec. Wełna dziewicza nie wchłania wody. Odzież wełniana ochroni nas przed deszczem i szkodliwym działaniem wody. Nie jest to tkanina deszczowa, więc jej właściwości higroskopijne, czyli zdolność do wchłaniania wody, mają swoje ograniczenie. Nie jest też zbyt podatna na wchłanianie zapachów. Płaszcz z wełny jagnięcej można nosić do smażalni ryb i nie będzie on pachniał jak smażony olej. Wełna ta jest również odporna na zaplamienia i zagniecenia, więc nie trzeba jej tak często prasować.

Czy wełna dziewicza gryzie?

Nie jest, ale jest to jeden z najbardziej miękkich rodzajów wełny.

Co wyróżnia płaszcz z wełny dziewiczej?

Na zimę i chłodne dni doskonałym wyborem są płaszcze wełniane, zwłaszcza jeśli są wykonane z wełny dziewiczej. Jest ona ciepła i miękka, a także bardziej komfortowa niż zwykła wełna. Taki płaszcz jest bardzo odporny na zaplamienia i nadaje się zarówno na jesień, jak i na zimę. Wełna dziewicza to świetny wybór na włókno płaszcza, ponieważ nie tylko ogrzewa, ale również reguluje temperaturę, dzięki czemu nigdy się nie przegrzejesz ani nie zmarzniesz.

Jak prać wełnę dziewiczą

Nie należy prać ubrań z wełny, jeśli są poplamione. Można je wtedy porządnie wywietrzyć. Nie zaleca się częstego prania w pralce. Jeśli zdecydujemy się na pranie wełny w pralce, najlepiej prać ją oddzielnie. Wełna dziewicza powinna być prana w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Wełny dziewiczej nie należy trzeć, ponieważ nie lubi ona tarcia. Należy owinąć ją w miękki bawełniany ręcznik i delikatnie ugniatać, nie pocierając. Po wypraniu wełnianych akcesoriów lub odzieży należy je wysuszyć na płasko. Na przykład połóż ubranie płasko na stole lub krześle.

Jak prasować wełnę dziewiczą?

Włókna wełny dziewiczej są sprężyste, więc ubrania z niej wykonane nie wymagają prasowania. Jeśli czujesz, że sweter o pogniecionym wyglądzie wymaga prasowania, to wybierz opcję "wełna" na ustawieniach temperatury żelazka. Swetry o wąskim splocie można prasować na jednej stronie. Te o grubszym splocie należy prasować przez bawełnianą tkaninę.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl