Jak uratować wyblakły płaszcz i zapobiec jego nadmiernemu starzeniu się

Udostępnij:

Niepogniecione płaszcze - Niestety każdy z nas spotkał się z tym problemem. Najczęściej występuje on na kurtkach, swetrach i płaszczach. Nie trać serca, te proste triki pomogą Ci przedłużyć życie Twoich ulubionych ubrań. To proste!!!

Pilling: Co oznacza i kiedy się zdarza

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia pojęcia "pilling". Pilling to tworzenie się małych lub dużych włóknistych kulek lub węzłów na powierzchni tkaniny. Może to powodować, że ubrania wyglądają nieatrakcyjnie. Fleecing jest zwykle spowodowany naruszeniem struktury włókien.

Czy płaszcz wełniany ma skłonność do mechacenia się?

Czy płaszcz z wełny lub kaszmiru jestpodatny na mechacenie? Odpowiedź brzmi: tak. Kiedy wełna i kaszmir stają się mechacące od tarcia i pocierania, jedwabiste włoski kaszmiru i wełny uwalniają się z tych cennych materiałów i tworzą małe splotki i kulki. Fleecing może mieć mniej dotkliwy wpływ na ubrania wykonane z grubych włókien wełny lub tkanin poddanych obróbce chemicznej. Niektórzy uważają, że powstałe kulki są bardzo urocze i nie stanowią problemu. Czy jesteś jedną z nich? Nic nie szkodzi!!! Możesz uratować swój wyblakły płaszcz, wyciągając niechciane kulki.

Gdzie ubrania najbardziej się mechacą?

Najczęściej ubrania takie jak swetry, kurtki i płaszcze mechacą się, gdy są narażone na duże tarcie lub przecieranie.

Czy wyrzucasz zużyte ubrania?

Absolutnie nie, zwłaszcza jeśli mowa o produktach wykonanych z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, wełna czy kaszmir. Naturalny etap "cyklu życia" produktu, mechanika nazywa się. Wyroby wełniane, które zostały osuszone, łatwo przywracają się do pierwotnego stanu, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat.

Co zrobić z wełnianym płaszczem

Wypróbuj te metody, jeśli masz w swojej szafie zużyty wełniany płaszcz, kurtkę lub sweter.

Golarka do ubrań: To chyba najskuteczniejszy i najprostszy sposób na usunięcie niechcianych kłaczków z pogniecionego swetra czy płaszcza. Działa podobnie jak maszynka elektryczna, ale chroni tkaninę przed jakimikolwiek uszkodzeniami. Dzięki temu możesz szybko usunąć zmarszczki z dużych powierzchni. Po każdym użyciu wyczyść maszynkę i przetestuj ją na małym, mało widocznym obszarze płaszcza (np. pod pachą).

Jednorazowa maszynka do golenia: to kolejny świetny sposób na pozbycie się niechcianych kulek z maszynki. Jest to nieco bardziej ryzykowne, ponieważ zbyt ostra lub tępa maszynka do golenia może spowodować uszkodzenie włosów. Jednak jeśli używasz maszynki prawidłowo, będziesz w stanie pozbyć się niechcianej sierści szybko i tanio.

Pumeks: Jest to stara metoda na pozbycie się nieestetycznych, kłaczkowatych kulek. Przed rozpoczęciem czyszczenia ubrań, umieść starą parę spodni nad pumeksem i rozpocznij proces "wyczesywania" kłaczków. Postępuj delikatnie z produktem, aby go nie uszkodzić. Możesz również użyć szorstkiej strony kamienia pumeksowego, zastępując nim gąbkę do naczyń.

Rolka do ubrań: Rolka do ubrań z taśmą klejącą to najlepszy sposób na usunięcie zmarszczek z Twoich ulubionych produktów. Można jej użyć do szybkiego i łatwego usunięcia pozostałych pogniecionych włókien z płaszcza. Następnie możesz usunąć taśmę z rolki i użyć jej ponownie.

Możesz szybko i łatwo wyczyścić swoją kurtkę, sweter lub płaszcz, stosując którąkolwiek z metod wymienionych powyżej. Zanim zaczniesz czyścić, pamiętaj, aby przetestować metodę na wewnętrznej stronie płaszcza. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Możesz również zrezygnować z ręcznego wyciągania kłaczków. Spowoduje to uszkodzenie tkaniny i ostatecznie doprowadzi do zniszczenia produktu. Jednak przy odpowiedniej konserwacji może on być z Tobą jeszcze przez wiele lat.

Jak uniknąć ponownego nawilżania pomarszczonego płaszcza

Nawet jeśli tkanina wydaje się mocna i gruba, nie ma gwarancji, że ubranie się nie zmechaci. To ryzyko można zmniejszyć.

Co mogę zrobić, aby mój płaszcz nie mechacił się?

  1. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi sposobu prania produktu. Jeśli takie instrukcje nie są podane, skontaktuj się z producentem.
  2. Pranie ręczne - Jeśli kurtkę, sweter lub płaszcz można prać ręcznie, używaj delikatnych, naturalnych środków piorących. Unikaj płukanek zmiękczających - mogą one spowodować przedwczesne zniszczenie delikatnych włókien naturalnych.
  3. Plamy - Nie należy "zdrapywać" plam z tkaniny. Po zwilżeniu tkaniny nałóż na plamę mydło marsylskie i pozostaw na kilka minut do wyschnięcia. Wyprać produkt ręcznie. Jeśli produkt nie nadaje się do prania ręcznego, nie dotykaj go i zanieś do najbliższej pralni.
  4. Pranie w pralce - Jeśli nie chcesz prać produktu samodzielnie i wolisz wyprać go w pralce, oto kilka wskazówek: (1) Używaj programów krótkich i delikatnych. Im krótsze i bardziej intensywne pranie tym lepiej. (2) Zapomnij też o silnych detergentach. Unikaj prania kurtki lub płaszcza z innymi tkaninami. Dzięki temu unikniesz wszelkich otarć. To bardzo drażniące, gdy tkanina płaszcza ociera się w pralce o guziki lub suwaki. Pranie ręczne jest najlepszym rozwiązaniem. (4) Odwróć produkt do góry nogami (5) Upewnij się, że nie masz w kieszeni żadnych pieniędzy. Nie ma nic gorszego niż znalezienie biletu lub chusteczki do nosa w pralce.
  5. Twój płaszcz powinien być suszony na płaskiej powierzchni w temperaturze pokojowej. Zbyt szybkie suszenie naturalnego materiału może być szkodliwe.
  6. Jeśli na metce Twojego płaszcza widnieje napis "pranie chemiczne" lub czujesz się bardziej komfortowo pozostawiając płaszcz pod opieką profesjonalisty, to jest to miejsce, do którego należy się udać.
  7. Przejrzyj swój płaszcz i jeśli znajdziesz jakieś niechciane kulki, pozbądź się ich. W niektórych pralniach lub sklepach można znaleźć urządzenia, które służą do usuwania włókien z delikatnych tkanin.
  8. Musisz przechowywać swój płaszcz w odpowiedni sposób. Wszyscy znamy nasze "super przepełnione" szafy. Aby uniknąć ocierania się o inne ubrania, polecamy funkcjonalny pokrowiec. Ochroni on Twój płaszcz przed zarysowaniami i otarciami.
  9. O płaszcz można zadbać także w podróży - choć nie musimy traktować go jak porcelanowej filiżanki, to odrobina delikatności i troski, zwłaszcza w podróży, pomoże uchronić płaszcz przed niechcianymi otarciami.

Jak widać, nie jest to trudne! Wystarczy znać kilka trików, by płaszcz przetrwał wiele lat bez rozpadania się.

Jeśli szukasz odświeżenia swojej garderoby, zapraszamy do zapoznania się z naszymi płaszczami wełnianymi, zarówno na zimę, jak i na jesień.

Redakcja "Britstyle"

- britstyle.pl